סדרת פודקאסטים חדשה מבית מקודשת

כריס קורנל, הסולן המנוח של להקת סאונדגרדן, סיפר פעם בראיון שהלהיט הגדול ביותר של הלהקה, Black Hole Sun, נכתב אחרי שהוא שמע את המגיש ברדיו אומר את הביטוי הזה בהקשר אחר, ומשהו בו נדלק. רק רבע שעה לקח לו לתרגם את זה לשיר, שהפך מאז לאחד מהמנוני הרוק הגדולים של הניינטיז. בגרסה שלנו זו הייתה קרן, הסמנכ"לית חולת הפודקאסטים שלנו, שבאה עם ביטוי ששמעה בפודקאסט The Portal של אריק ווינשטיין – The Art Of Our Times. עצם הנוכחות של המושג החדש הזה הצליחה לגבש סביבה תהליכי מחשבה ויצירה שבהם עסקנו בתקופה שקדמה להופעת המושג. פתאום, החיפוש שלנו אחרי הנקודה המדויקת ביותר לעשייה אמנותית בזמן ובמקום הזה (הכוונה) הפכה למשימה מוגדרת. יצאנו להבין ולנסח מהי האמנות של העכשיו.

בכל יום רביעי במהלך הקיץ הזמנו אל המדשאות והשבילים של טיילת שרובר בירושלים עשרות אמנים ויוצרים מדיסציפלינות שונות לעבודת שהות מסוג חדש שפירק את מנגנוני הבמה, והפגישו את האמן והקהל ללמידה משותפת, לשהות משותפת ויצירה משותפת במרחב. המפגשים התעלו מעל למחסומי שפה וזמן, ואפשרו מבט ממושך ומעמיק. את קצב העשייה הכתיב אנסמבל פיל ביית, הרכב מוזיקאים מוכשרים ואמיצים שגיבש איתמר דוארי, המנהל המוזיקלי שלנו, ונפגש אחת לשבוע כדי להקשיב, ללמוד ולנגן יחד את המנגינה של כאן ועכשיו. בכל שבוע אירח האנסמבל אורח או אורחת, בכל שבוע העמיק והעשיר את המבע המוזיקלי הייחודי שלו, בכל שבוע ניגן לקהל מוזיקה חד פעמית לחלוטין שהייתה מחוברת בכל נים ותו למקום ולזמן הזה, ולא תנוגן שוב לעולם.

הקיץ כולו הפך להיות מעבדה פתוחה ודינמית עם קצב משלה. הכוונה המקורית הולידה שהות, השהות פתחה פתח להקשבה, ההקשבה הצמיחה רעיונות וקולות, הרעיונות והקולות הובילו לעשייה אחרת, העשייה יצרה התנסות חדשה לחלוטין.

הקיץ הזה תיכף מסתיים ואנחנו שמחים להגיד שאין לנו תשובות. אנחנו לא יודעים לנסח במדויק מהי האמנות של העכשיו. אבל אנחנו בשיאו של מסע מחיה נפש אחריה, ואלפים רבים היו אתנו חלק מהמסע הזה. סדרת הפודקאסטים שיצרנו ומוגשת לכם כאן להאזנה פותחת לדיון רחב ומקיף יותר את השאלה שאיתה יצאנו לדרך. בחמשת הפרקים שלה אנשי ונשות תרבות ואמנות ממגוון רחב של תחומים ודיסציפלינות מחדדים שאלות, מצביעים על מגמות, מאירים עוד נקודות ומציעים תשובות מגוונות ומרתקות משלהם לשאלה. הדברים שלהם נשזרים האחד בשני, מתכתבים ביניהם ובחלק מהזמן מנוגדים האחד לשני. המרחב שיוצר רב השיח שלהם הוא המרחב שאליו אתם מוזמנים.

האזנה טובה!

 
משתתפים (לפי סדר א-ב): מורן אביב דביר, יאיר אסולין, מאיה בואנוס, מילנה גיצין אדירם, אסף גרניט, עמנואל ויצטום, ד"ר ליאור זלמנסון, ד"ר מיה טבת דיין, עפרי כנעני, יסמין מועלם, אוהד מילשטיין, אוהד נהרין, פורת סלומון, רננה רז, יהודית שלוסברג.

הפקה והבאה לשידור: גיל רוביו
הפקה בפועל: רוני אוהד
עריכה והגשה: סער גמזו